فرهنگ بومی و محلی و زبان مادری را پاس بداریم

 

 پایگاه خبری بام و صفی‌آباد:زبان مادری، که شاکله هویت فرهنگی‌ ما و ابزار انتقال آن به نسل‌های بعدی است .اصلی‌‌ترین مسئله‌ای است که باید در کانون توجه قرار گیرد و برای ما بام و صفی آبادی ها باز تعریف شود. صحبت به زبانی دیگر به ویژه در محیط روستا و برای کسانی‌ که توانایی سخن گفتن به زبان مادری را دارند، نه تنها مناسب نیست که خود باعث اضمحلال فرهنگ و زبان مادری می‌شود.

مهاجران منطقه بام و صفی‌آبادی مقیم شهرهای تهران ، مشهد و...وظیفه‌ای خطیر در آموزش فرزندان خود برای فراگیری زبان مادری دارند. استفاده از زبان مادری در محیط خانه بهترین راه برای رسیدن به این مقصود است. آنها باید این آمادگی ذهنی‌ را برای فرزندان فراهم کنند که استفاده از زبان مادری ضروری است و موجب هیچ گونه کم‌شخصیتی یا به تعبیر خودمانی بی‌کلاسی نمی‌شود .

با توجه به سخنان مهندس سید علی اکبر پرویزی ، استاندار محترم خراسان شمالی ،در جلسه اخیر شورای فرهنگ عمومی استان مبنی بر توجه شورای فرهنگ عمومی به فرهنگ های بومی و محلی خراسان شمالی‌،شایسته است  مسئولان بخش بام و صفی‌آباد، جهت پیگیری و عملیاتی کردن سیاست های ابلاغی از طرف شورای عالی انقلاب فرهنگی در زمینه حفظ گویش و فرهنگ‌ بومی و محلی منطقه بام و صفی‌آباد از طریق برگزاری جشنواره‌های فرهنگی و بازی‌های بومی و محلی و... برنامه‌ریزی کنند./2/

علی اکبر هراتی

/ 0 نظر / 48 بازدید