ضرورت احداث سد خاکی بر بستر رودخانه کال شیون در روستای آقچ

 

 رودخانه کال شیون شاخه اولیه و سرچشمه رودخانه کال ولایت می باشد. از دامنه‌‌های خاوری کوه پاتو (کوه پاتو با ارتفاع 2703 متر در 6/5 کیلومتری جنوب غرب روستای هشت مرخ ) قرار گرفته است.  سرچشمه می گیرد به جنوب باختری جریان می یابد. اراضی روستای همه گجی، کورنان، تبرآباد (تبریان) ، آقچ را مشروب می‌نماید و در باختر دهستان بام با آب خرق تلاقی و رودخانه کال ولایت را به وجود می آورد. طول این رودخانه 20 کیلومتر می‌باشد .

استفاده‌ بهینه‌ از آب‌ در کشوری‌ چون‌ ایران‌ که‌ از نظر اقلیمی‌ دارای‌ وضعیت‌ خشک‌ تا نیمه‌ خشک‌ است‌ از اهمیت‌ فراوانی‌ به خصوص در گسترش و توسعه فعالیت‌های کشاورزی برخوردار است‌.با توجه به مشکل خشکسالی در منطقه بام و صفی آباد، احداث سد خاکی در شمال روستای آقچ و برخی روستاهای دیگر ضمن مهار کردن جریان‌های سیلابی و فصلی رودخانه می‌تواند؛ مشکل کمبود اب کشاورزی برخی روستاهای اطراف دهستان بام را تا حدود زیادی مرتفع نماید.

همچنین با احداث سدهای خاکی در روستاهای دهستان بام و از جمله روستای آقچ، مهار آب های سطحی به حداکثر میزان خود خواهد رسید. چرا که آب یک کالای اقتصادی است و طرح های کم هزینه در زمینه تامین آب در اولویت قرار دارد. بدون تردید آغاز عملیات اجرایی سدهای خاکی در منطقه بام و صفی آباد سبب دگرگونی این منطقه به لحاظ توسعه بخش کشاورزی و گردشگری می‌شود.

یادآور می‌شود ؛دکتر قوامی نماینده محترم شهرستان اسفراین، در جلسه 171 هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی در تاریخ ( 2/12/1388 )از وزارت نیرو درخواست مطالعه و آغاز روند اجرایی احداث سد دروستاهای آقچ، بیش‌آباد، نوده بام را  مطرح نموده بودند که روند پیگیری این موضوع از سوی وزارت نیرو، آب منطقه‌ای خراسان شمالی و شهرستان اسفراین در هاله‌ای از ابهام است.  

/ 0 نظر / 18 بازدید