روستای جهان؛ از مهمترین روستاهای تاریخی شهرستان اسفراین

روستای جهان،یکی از روستاهای پلکانی و از مهمترین روستاهای تاریخی شهرستان اسفراین است که زندگی انسان‌ها در این روستا و پیرامون آن حداقل به دوره هخامنشیان می‌رسد. بر طبق سرشماری سرشماری نفوس و مسکن سازمان آمار ایران در سال 1385 ،‌در این روستا  218 خانوار سکونت دارند و جمعیت این روستا 915 نفر است.

مردم این روستا  از نژاد ترک و از تیره بغایری هستند که در زمان حمله هولاکوخان به ایران از منطقه قراقوم ترکمنستان به این منطقه کوچ داده شدند و زبان آنها ترکی است.100٪ جمعیت روستا مسلمان هستند و مذهب آنها شیعه دوازده امامی است.

طبق اسناد موجود نام تاریخی این روستا به دوره تیموری بر می‌گردد و آن زمانی است که حافظ ابرو در سال ۸۳۳ ه.ق از منطقه ارغیان گذر کرده برای جهان ارغیان ۱۲ قریه ذکر کرده است که جهان یکی از این قرای به شمار ‌آمده است که عبارتند از:

ولایت جهان و ارغیان قریه روئین و توابع، قریه اردین ، و توابع، قریه دستجرد و توابع، قریه کاریزدر، قریه بکر اباد، قریه نهامود، قریه جهان و توابع، قریه بان وتوابع، قریه اسفنج و توابع، قریه خرق و توابع، قریه کرد، قریه سی و توابع، بیرون از این قری مزارع بسیار دارد. (حافظ ابرو. جغرافیای خراسان در تاریخ حافظ ابرو،. م. تصحیح و تعلیق دکتر غلامرضا ورهام، نشر اطلاعات۱۳۷۰. صفحهٔ ۷۱.  )

 باستان‌شناسی

اولین پژوهش‌های باستان‌شناسی در روستای جهان ، در سال 1385 توسط احمد نیک گفتار صورت گرفت. برخی آثار باستانی این روستا به شرح زیر است:

 تپه قزلر قلعه جهان

تپه قزلر قلعه جهان مربوط به دوره هخامنشی و یا اواخر دوره اشکانیان است. در ۱۵ کیلومتری شمال روستای جهان واقع شده است . این اثر در سال 1386 توسط باستان شناس احمد نیک گفتار مورد شناسایی و در تاریخ ۳۰ بهمن ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۲۱۰۹۵ به ‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 محوطه قلعه کهنه جهان

محوطه قلعه کهنه جهان مربوط به سده‌های میانه دوران‌های تاریخی پس از اسلام است و در ۲ کیلومتری جنوب شرقی روستای جهان واقع شده است و این اثر در سال 1386 توسط باستان شناس احمد نیک گفتار مورد شناسایی و در تاریخ ۲۲ آبان ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۱۹۹۷۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است.

 آسیاب آبی

آسیاب آبی حدود ۴ کیلومتری شمال روستای جهان قرار دارد که بخش اعظمی از ان توسط سودجویان تخریب شده است.

/ 0 نظر / 118 بازدید