نگاهی به مسائل و مشکلات روستای آقچ دهستان بام

 پایگاه خبری بام و صفی‌آباد:روستای آقچ به جهت قرار گرفتن در حاشیه کوه و برخورداری از ذخایر غنی آب، به محلی برای تامین آب روستاهای اطراف بام و صفی‌‌آباد تبدیل شده است.اما محجوریت و تنهایی این روستا را حتی در تابلوی محل چاه عمیق تامین آب شرب روستاهای منطقه بام و صفی‌آباد نیز می‌توان مشاهده کرد که از نام روستای آقچ خبری نیست.مردم و اعضای شورای اسلامی این روستا، کمال همکاری را در تامین زمین برای حفر چاه عمیق (‌ چاه عمیق 100 متری با دبی 40 لیتر در ثانیه ) و حل مشکل آب شرب شمار قابل توجهی از روستاهای منطقه بام و صفی‌آباد داشته‌اند اما مسئولان شهرستان و بخش بام و صفی‌آباد به رغم و وعیدهای فراوان برای روستای آقچ چه کرده‌اند؟

یکی از وعده‌های مسئولان، آسفالت راه منتهی به این روستا بوده است اما به رغم گذشت چند سال همچنان بهسازی و آسفالت راه روستای آقچ ناتمام مانده است.وضعیت نامطلوب جاده روستای آقچ امکان آمد و رفت اهالی این روستا به دهستان بام و شهر صفی آباد ( مرکز بخش ) و همچنین شهرستان اسفراین را با مشکلات جدی مواجه ساخته است. زمستان که می‌شود هر بار که اهالی این روستا می‌خواهند به دهستان بام بروند؛ نگران هستند که مبادا در هر لحظه اتومبیل در جاده گلی گیر کند و یا از جاده کم عرض منحرف شود و همیشه از این موضوع واهمه دارند که در زمستان یکی از اعضای خانواده بیمار شود و جاده مسدود باشد.

متاسفانه، روند عملیات اجرایی راه روستایی آقچ ، بسیار کند و لاک پشتی پیش می‌رود و از مسئولان اداره راه و شهرسازی شهرستان اسفراین انتظار می‌رود با مدیریت جهادی، زمینه تسریع در آسفالت و بهره‌برداری از راه روستایی آقچ را فراهم آورند تا دستکم یکی از قصه‌های پر غصه محرومیت این روستا پایانی خوش داشته باشد.

 این روزها ، قنات روستای آقچ ،به عنوان میراث زنده و ارزشمند و سمبل قدمت تاریخی این روستا ،حال و روز خوشی ندارد و گویا به حال احتضار افتاده است.طول  قنات روستای آقچ ۹۰۰ متر است و تعداد ۶ میله چاه دارد. عمق مادر چاه این قنات، ۱۰ متر و فاصلهٔ مظهر تا محل آن ۱۰۰۰ متر می‌باشد. دبی این قنات ۲۰ لیتر بر ثانیه است. . در حال حاضر قنات روستای آقچ با مشکل هدر رفت آب مواجه است و مناسب است از سوی مسئولان جهاد کشاورزی شهرستان اسفراین برای مهار کردن هدر رفت این قنات، تدابیر لازم از جمله مرمت و احیاء قنات و همچنین  لوله‌گذاری مسیر این قنات اندیشیده شود.

مشکلات روستای آقچ فراتر از این حرفهاست.این روزها ، چیزی که خیلی در روستای  آقچ  تو چشم می‌زند؛ تعطیلی تنها نانوایی روستا می‌باشد.مدتی است که تنها نانوایی فعال روستای آقچ  از ادامه کار خود منصرف شده و درب‌ها را بسته است تا باز هم نبود نانوایی در روستا مشکلی بر مشکلات بیافزاید.

مرمت ، بهسازی و بازسازی مسجد روستای آقچ نیاز به اختصاص اعتبار از سوی رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان اسفراین و همچنین کمک‌های نقدی و غیر نقدی خیرین دارد.

در یک نگاه کلی ،چهره فقر و کم ‌توجهی در روستا آقچ فراتر از این حرفها است به گونه‌ای که  روستای زیبا و بهره‌مند از ظرفیت‌های بالقوه رشد و توسعه کشاورزی ،‌دامداری و باغداری به تدریج به محلی خالی از سکنه تبدیل شده است که جوانان چاره‌ای جز مهاجرت به شهرها و بازگشت تفریحی به روستا و گرفتار در حسرت ماندن و نماندن ندارند./2/ علی‌اکبر هراتی

/ 4 نظر / 28 بازدید
ادیب فر

سلام و خسته نباشیدحرف دل همه مردم روستا یمان را زده اید کاش مسئولان شهرستان و بخش توجهی به روستا ی زیبا ی ما هم می کردند

محمد رضا نوبخت

سلام جناب آقای هراتی عزیز ..جه خوب به فکر زادگاهتان هستید ولی به قول شما بله مشکلات روستایی دوس داشتنی ما تمامی ندارد ..قنات .چاه عمیق که متاسفانه آب آن از 5 اینچ به 2 اینچ تقلیل پیدا کرده ... راه ناتمام که قرار بود هر چه زودتر آسفالت شود ... وضعیت نامطلوب کوچه های خود روستا ... و .... باز هم ممنون برادر عزیز .. یه روز خوب می آد ... منتظر اطلاعات جدید و خبرهای خوش در سایتتان هستیم

مصباحی

سلام خسته نباشی محسن عزیز وبلاگ را تازه دیدم .خیلی خوشحال شدم به امید پیشرفت روز بروز روستای دوست داشتنیمان

گردشگر

سلام و با تشکر از وبلاگ خوبتون لطفا کمی هم از خصوصیات اخلاقی مردم آقچ بنویسید آیا مردم مهربان و مهمان نوازی دارد یا نه غریبه ها را دوست دارند یا نه شاید خواستیم برای تفریح به روستا بیاییم آخ شنیدیم زیاد مهمان نواز نیستند. با تشکر .