پیگیری جدی و تسریع در ارتقاء دهستان بام به بخش ؛ مطالبه مردم منطقه

پایگاه خبری بام و صفی‌آباد:روز گذشته ، خبری به نقل از مهدی عابدی فرماندار محترم اسفراین در رسانه‌های خبری منتشر شد که در آئین افتتاح پاسگاه انتظامی زرق‌آباد از ارتقای این دهستان به بخش در آینده نزدیک خبر داده و گفته بود:" کارهای مقدماتی این طرح انجام شده که با اعلام ارتقای این منطقه به بخش از سوی وزارت کشور، مردم این منطقه از خدمات رسانی بهتر برخوردار خواهند شد."

گفته‌های مهدی عابدی ،فرماندار محترم اسفراین، درباره ارتقاء دهستان زرق‌آباد به بخش در آینده نزدیک ، به نوعی، یادآور اظهارات محمد محمدزاده" فرماندار پیشین شهرستان اسفراین در گفتگو با ایرنا در سال 1391 ( 1391/8/9 )بود که از ارتقاء دهستان بام در تقسیمات کشوری به بخش تا پایان سال 91 خبر داده و گفته بود:" با ایجاد بخش جدید زرق آباد و نیز تقسیم بام و صفی آباد به دو بخش، شمار بخش‌های اسفراین به چهار خواهد رسید."

وعده فرماندار پیشین اسفراین محقق نشد و در حالی که نزدیک به دو ماه از سال 1393 می‌گذرد ؛موضوع ارتقاء دهستان بام در تقسیمات کشوری به بخش همچنان در کش و قوس‌های اداری گیر کرده و در محاق مانده است.

چند ماه پیش (‌بهمن 1393 ) در نشست‌های دوره‌ای شورای موسسین صبا با دکتر قوامی، نماینده محترم شهرستان اسفراین و همچنین مهندس سید علی‌اکبر پرویزی ،استاندار محترم خراسان شمالی،بار دیگر موضوع ارتقاء بام در تقسیمات کشوری به بخش به عنوان مطالبه جدی مردم منطقه صبا مطرح گردید که این دو بزرگوار از نهایی‌بودن این موضوع و همچنین از رایزنی و مکاتبه با معاون اول رئیس جمهوری و وزیر  کشور برای تسریع در ارتقاء بام به بخش خبر دادند.

انشاء‌الله در دولت تدبیر و امید ، اظهارنظر‌های مسئولان استان و شهرستان،از روند کلیشه‌ای و تکراری  یعنی موکول کردن تحقق موضوع به "آینده‌‌ای نزدیک اما نامعلوم "خارج شود و در تحقق مطالبه مردم دهستان بام برای  ارتقاء‌ در تقسیمات کشوری به بخش و شهر تسریع گردد.

از مسئولان دولت تدبیر و امید به ویژه از استاندار محترم خراسان شمالی و همچنین فرماندار بومی ، متعهد و توانمند شهرستان اسفراین انتظار می‌رود که با پیگیری و تسریع در ارتقاء دهستام بام به بخش در تقسیمات کشوری، زمینه مدیریت مناسب بر امور، تخصیص بودجه کافی، خدمت رسانی بهتر و شایسته‌تر به مردم محروم منطقه و توسعه روستاهای دهستان بام را فراهم آورند.

منطقه تاریخی بام در حال حاضر با مشکلات مختلفی دست و پنجه نرم می‌کند و از لحاظ توسعه و ایجاد زیر ساخت‌ها و همچنین تخصیص اعتبارات ، منطقه‌ای کاملا محروم است و تنها با ارتقاء در تقسیمات کشوری و به تبع آن تزریق بودجه و اعتبارات دولتی عادلانه و درخور، می توان این منطقه را متحول ساخت و آن را به یکی از مهمترین کانون‌های جمعیتی . اقتصادی و کشاورزی شهرستان اسفراین تبدیل نمود.

بدون تردید، ارتقاء منطقه بام به بخش و شهر ، نقش موثری در جذب بودجه ، امکانات و خدمات دولتی و در نتیجه محرومیت زدایی از این منطقه خواهد داشت. همچنین، با افزایش امکانات رفاهی و اقتصادی و فراهم شدن  زیرساخت ها و شرایط لازم برای بهبود شرایط زندگی ، روند رو به فزونی مهاجرت از روستا‌های این منطقه به شهرها معکوس می‌شود و به دلیل وجود ظرفیت‌های بالای این منطقه و شکوفا شدن استعدادهای بومی، زمینه‌های جاذب جمعیت افزایش می‌یابد.

در نقطه مقابل، هرگونه تأخیر در ارتقاء دهستان بام به بخش و شهر، ضررهای جبران ناپذیری را به مردم محروم منطقه به خصوص جوانان تحمیل می‌کند .بر این مبنا ،درخواست مردم دهستان بام و روستاهای اطراف برای تسریع در ارتقاء دهستان بام به بخش انتظار زیادی نیست. چرا که ، توسعه متوازن و یکپارچه دهستان بام و افزایش بهره‌مندی مردم منطقه از امکانات و خدمات ضروری،  بدون ارتقاء در تقسیمات کشوری ، غیر ‌ممکن است. /2/ علی اکبر هراتی

/ 0 نظر / 19 بازدید