نماینده شیروان؛ سخنران یازدهمین نشست جمعیت بام و صفی‌آبادی‌ها

یازدهمین نشست جمعیت بام و صفی آبادی  مقیم تهران ساعت 18.10 شروع شد.

 آقایان : فریدی ، نصرالله زاده ، طاهری صفی آبادی ، عطایی ، فتح آبادی و ارغیانی پیش از من در جلسه حاضر شده بودند. با کمی تاخیر حدود ساعت18.10 دقیقه در نشست حاضر شدم . قرار بود؛ پیش از آمدن دکتر عبدالرضا عزیزی ، نماینده شیروان و رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس ، در نشستی مقدماتی به جمع‌بندی نظرات و پیشنهادات بپردازیم. 

 دکتر عزیزی حدود ساعت 18.20 وارد نشست شد و با حضور ایشان نشست رسمیت پیدا کرد.

 دکتر عزیزی نماینده شیروان و رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس ،‌در دو سالی که از مجلس نهم می‌گذرد به چهره نام‌آشنا و محبوب برای مردم شیروان و همچنین خراسان شمالی تبدیل شده است. به نظر می رسد؛ مردم‌داری‌،‌قاطعیت در پیگیری امور و همچنین حس پاسخگویی به مطالبات مردم ، ویژگی‌هایی است که همراهی مردم را با او به دنبال داشته و محبوبیت او را دو چندان کرده است.

 دکتر عبدالرضا عزیزی با زبان ترکی خراسانی با حاضران در نشست احوال پرسی کرد و پیشنهاد کرد‌؛ بحث ، گفتگو و تبادل نظرها با زبان ترکی باشد. با این رویه ، جلسه ، چهره‌ای کاملا خودمانی ، دوستانه و صمیمانه به خود گرفت.

 یازدهمین نشست، مطابق روال معمول با گفته‌های محسن فریدی به نمایندگی از دیگر اعضای شورای موقت موسسین جمعیت بام و صفی آبادی ها آغاز شد. فریدی که در حوزه فرهنگی و اجتماعی تخصص دارد و در این زمینه در بالاترین سطوح وزارتی مدیریت کرده است؛از دغدغه‌های جمعیت بام و صفی‌آبادی‌ها برای رفع محرومیت و حل مسائل و مشکلات اجتماعی منطقه بام و صفی‌آباد سخن گفت. بازنمایی گره‌‌ها و حلقه‌های مفقوده توسعه اجتماعی منطقه‌، مهمترین محور‌ سخنان ایشان را شکل می‌داد.

 ـ بیکاری ؛ به عنوان معضل اساسی منطقه ، بارها در سخنان فریدی مورد تاکید قرار گرفت و ایشان از علل و ریشه‌های بیکاری گفت: از بی توجهی به بخش کشاورزی ، از نداشتن صنایع تبدیلی و پائین دستی و...    

 ـ معضل اعتیاد ، ضرورت توجه بیشتر به هویت و میراث فرهنگی منطقه از دیگر محورهای گفته‌های ایشان بود.

 حالا نوبت من رسیده بود که درباره مشکلات  اجتماعی و اقتصادی منطقه سخن بگویم. اما مانده بودم که از کجا آغاز کنم چرا که منطقه بام و صفی‌آباد با انبوهه‌ای از مشکلات اجتماعی،‌فرهنگی و اقتصادی مواجه است : از  بیکاری ،‌ اعتیاد ، کم‌توجهی به میراث و هویت فرهنگی ، نبود مراکز آموزش عالی ،‌ نبود نهادهای قضایی و بهزیستی گرفته تا خشکسالی و‌ مشکلات کشاورزان .

 در این میان ، آنچه که بیشتر از همه برای من سوال بود؛ عقب ماندن منطقه از فرایند ارتقاء در تقسیمات کشوری بود. خوب به یاد دارم در زمان رقابت‌های انتخابات مجلس شورای اسلامی، موضوع بخش یا شهر شدن دهستان بام، یکی از شعارهای محوری بود و نامزدهای انتخابات از نهایی شدن این موضوع خبر می‌دادند. اما اکنون دو سال از آن زمان می‌گذرد و همچنان این موضوع در هاله‌ای از ابهام است.

 دکتر عزیزی در پاسخ به پرسش من، بر این کلید واژه‌ محوری تاکید ‌کرد: "حق گرفتنی است و نه دادنی" . به گفته ایشان ، تنها با پیگیری مردم و نخبگان می‌توان؛ انتظار حل مشکلات منطقه و از جمله ارتقاء در تقسیمات کشوری را داشت. 

 مهندس نصرالله زاده ،از نخبگان و کارآفرینان منطقه،یکی دیگر از حاضران در جلسه است که الحق و‌ الانصاف در روند شکل‌گیری جمعیت نقش محوری داشته اشت. ایشان فارغ‌التحصیل مهندسی شیمی در مقطع کارشناسی ارشد از دانشگاه صنعتی شریف است که خود گویای خیلی‌ چیزهاست. مهندس با لحنی پرشور از دغدغه‌های عمرانی و اقتصادی خود برای منطقه گفت و راه برون رفت منطقه از محرومیت و عدم توسعه یافتگی را مهیا کردن زیر ساختها و جذب سرمایه گذاران بومی و غیر بومی و جذب سرمایه های سرگردان و شرط توسعه فرهنگی و اجتماعی منطقه را در توسعه اقتصادی دانست و خواستار کمک نمایندگان و مسئولان خراسان شمالی برای حل این مشکلات شد.

 طاهری صفی‌آبادی،جوان‌ترین و به نوعی فعال‌ترین عضو شورای موقت موسسین جمعیت بام و صفی‌آبادی‌ها است. جوانی پرنشاط و فعال که ضمن تالیفات بسیار در حوزه‌های فرهنگی و تاریخی، در حال حاضر، در جایگاه مدیر عاملی یک شرکت انتشاراتی قرار گرفته است. طاهری، آرزوهای بسیاری برای توسعه فرهنگی و اقتصادی منطقه دارد. ایشان به اقتضای دغدغه خود از میراث فرهنگی منطقه می‌گوید. نبود مرکز درمانی مناسب در منطقه را مورد تاکید قرار می‌دهد . از ضرورت ارتقاء منطقه بام و صفی آباد در تقسیمات کشوری  سخن به میان می‌آورد.

 دکتر عزیزی ،رئیس کمیسیون اجتماعی  مجلس ، در پاسخ به این دغدغه، احداث بیمارستانی 10 تختخوابی در منطقه را در صورت پیگیری مناسب امر از مسئولان وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی امکان پذیر می‌داند.

 حالا نوبت به محمد ارغیانی از خاندان مشهور ارغیانی‌ها در منطقه صفی‌آباد رسیده بود.چهره‌ای که از بچه‌های جنگ و جبهه است و کتابی درباره خاطرات جنگ آماده انتشار دارد. ارغیانی هر گاه بحث و گفتگو به مشکلات منطقه بام و صفی‌آباد می‌رسد؛ احساسی می‌شود. به گونه‌ای که گاها در بیان مشکلات، اشکی از منظر احساس مسئولیت و دغدغه بر چشمانش جاری می‌‌گردد. ارغیانی ضمن خیر مقدم به دکتر عزیزی و تشکر از ایشان به خاطر پذیرش دعوت جمعیت ، قاطع و محکم از مشکلات فرهنگی ، اجتماعی و محرومیت منطقه سخن می‌گوید و خواستار انتقال این موضوعات به مسئولان خراسان شمالی می‌شود.

 مهندس عطایی دیگر صفی‌آبادی حاضر در جلسه است.ایشان چهره‌ای آشنا در صفی آباد در زمینه کارهای عمرانی و ساخت و ساز است . ایشان هم از پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های منطقه برای توسعه سخن می‌گوید و بر ضرورت راه‌اندازی نمایندگی ادارات در منطقه تاکید می‌کند.

 در همین حین ، استاد مجتبی سبزه ، وارد محل برگزاری نشست می‌شود. از حضار به خاطر تاخیر  عذرخواهی می‌کند. استاد سبزه یکی از مفاخر فرهنگی و هنری منطقه بام و صفی آباد است که چهره‌‌ شناخته شده کشوری و بین‌المللی در هنر خوشنویسی است . ایشان در سال 1387 موفق به کسب مقام استادی از شورای ارزشیابی انجمن خوشنویسان ایران شده است.به موازات هنر خوشنویسی به عکاسی و گرافیک و طراحی به صورت حرفه‌ای مشغول است. استاد سبزه از دغدغه‌ها و ضرورت آسیب شناسی فرهنگی و اجتماعی منطقه سخن می‌گوید. حرکت هوشمند و هدفمند جمعیت بام و صفی آباد‌ها از دیگر محورهای مورد تاکید ایشان است.

 بخش پایانی و کانونی نشست یازدهم به سخنان دکتر عزیزی ، رئیس کمیسون اجتماعی مجلس ،‌اختصاص می‌یابد. مهمترین محورهای سخنان ایشان به شرح زیر است:

 1ـ پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های قوی برای توسعه منطقه بام و صفی آباد وجود دارد.پی گیری مداوم مردم و تشکلها موجب متحقق شدن آن خواهد شد.

 2ـ با توجه به محوریت اسفراینی‌ها در استان ،‌ موقعیت خوبی برای پیگیری مطالبات و توسعه منطقه بام و صفی‌آباد وجود دارد.

 3ـ عزت ،‌ظرفیت ، ولایتمداری ، کمک به مردم  و حضور همه‌جانبه و صمیمانه در جمع مردم ، رمز موفقیت و پیشرفت

 4ـ  مردم منطقه بام و صفی آباد باید خود به فکر خود باشند تا تحول در منطقه ایجاد شود . تا زمانی که همت و حرکت در میان مردم منطقه نباشد ،‌ نمی‌توان انتظار تحول داشت.  ایجاد تشکل‌های توسعه‌ای (‌شرکت توسعه منطقه بام و صفی‌آباد ) بستر مناسبی برای پیشرفت منطقه فراهم خواهد کرد و در صورت  وجود تشکل و پیگیری مداوم مطالبات مردم منطقه ، ما آماده همه نوع کمک هستیم.

 5ـ ارتقاء منطقه در تقسیمات کشوری ، امتیازات زیادی برای بام و صفی آباد به دنبال خواهد داشت . خودتان پیگیری کنید ما هم کمک می‌کنیم .

 6 ـ باید به فرهنگ و به خصوص زبان منطقه اهمیت داده شود و ارزش قائل شویم.

 7 ـ بیمارستان 10 تختخوابی حق مردم بام و صفی آباد است.

 بعد از یک ساعت و نیم تقریبا نشست به پایان رسیده است و حرف آخر نیز به دوش آقای فریدی می‌افتد تا جمع بندی کند. فریدی به نمایندگی از جمع از آقای عزیزی به خاطر پذیرش دعوت تشکر می‌کند.

 پس از پایان سخنرانی آقای عزیزی و خداحافظی ایشان با حضار ، با رای‌گیری از اعضاء و به اتفاق آراء ،‌ محسن فریدی به عنوان رئیس و علی اصغر طاهری به عنوان دبیر اجرایی شورای موقت موسسین جمعیت بام و صفی‌آبادی‌ها انتخاب می‌شوند.

 همچنین ،آقایان :محمد ارغیانی،رضا نصرالله زاده ، مجتبی سبزه ، علی‌اکبر هراتی ، محمد علی اصغری  ،عطایی و پورنوروز، دیگر اعضای شورای موقت موسسین جمعیت بام و صفی آبادی‌های  مقیم تهران را شکل می‌دهند.

 در ضمن اعضا‌ء بر موضوع ایجاد کمیسیون‌های سیاسی ، فرهنگی ـ  اجتماعی ، عمرانی و اقتصادی ،  اقشار ،  ورزشی ، جوانان،  زنان برای پیگیری مطالبات مردم منطقه توافق کردند.

  حرف آخر

 بدون تردید، اگر این نشست ها به انتقال دغدغه‌ها و مطالبات مردم منطقه منجر شود و موجب پروراندن ایده‌های خلاقانه برای تحول و توسعه بیشتر منطقه شود ؛ به هدف خود رسیده است . هدف جمعیت ، گشودن مسیر توسعه همه جانبه در منطقه است و این تنها با همراهی مردم میسر خواهد بود. / هراتی  / 

  منتشر شده در پایگاه خبری بام و صفی آباد:http://www.baam-safiabad.ir/

  

/ 0 نظر / 35 بازدید