عزیزالله جوینی، شاهنامه پژوه برجسته اسفراینی درگذشت


مازیار جوینی، فرزند عزیزالله جوینی، با اعلام این خبر به ایسنا، گفت، عزیزالله جوینی، شاهنامه‌پژوه، محقق و مصحح نسخ خطی، حدود ساعت 2 بامداد امروز (چهارشنبه، 25 بهمن‌ماه) در بیمارستان از دنیا رفته است.

 عزیزالله جوینی در پی خون‌ریزی داخلی، سه روز در کما بود.

 عزیزالله جوینی متولد سال 1304 در شهر اسفراین، دکترای زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه تهران داشت و استاد بازنشسته‌ این دانشگاه بود.

استاد جوینی بیش از 80 مقاله در حوزه‌های مختلف ادبیات منتشر کرده است. همچنین ترجمه‌های بسیاری از عربی و انگلیسی به زبان فارسی دارد.

 از میان کتاب‌های او به این عنوان‌ها می‌توان اشاره کرد: «تصحیح و شرح فرهنگ مجموعه الفرس»، «تصحیح مفردات قرآن»، «تصحیح تفسیر نسفی» (ترجمه‌ای کهن از قران به فارسی موزون و مسجع)، «تصحیح فرهنگ مصادره اللغله»، «تصحیح نهج‌البلاغه»، «شرح واژگان دشوار و برگردان همه ابیات شاهنامه» (از دست‌نویس موزه فلورانس)»، «نبرد اندیشه‌ها در داستان رستم و اسفندیار»، «داستان زال و رودابه» (از دست‌نویس موزه فلورانس)، «داستان فرود سیاوش» (از دست‌نویس موزه فلورانس)، «داستان بیژن و منیژه» و «داستان رستم و سهراب» (از نسخه فلورانس).

 عزیزالله جوینی، در گفتگو با خبرنگار فارس ، خاطره‌ای از چگونگی ورودش به دوره دکترای زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تهران نقل می‌کند .جوینی عنوان می‌کند: در آن سال‌ها که من تازه از مشهد به تهران منتقل شده بودم، برای شرکت در دوره دکترای ادبیات فارسی امتحان دادم اما بعد از اعلام نتایج با کمال تعجب دیدم که اسمم جزء پذیرفته شدگان نیست اما چون مطمئن بودم که حتما اشتباهی رخ داده است رفتم به دیدن دکتر ذبیح‌الله صفا که آن موقع رئیس دانشکده بود.

 وی ادامه می‌دهد: وقتی دکتر صفا من را دید پرسید چه کار داری؟ گفتم: در دوره دکترا پذیرفته نشده‌ام گفت: خب من چه کار می‌توانم بکنم؟ گفتم: من مطمئنم که اشتباهی رخ داده و اگر درست برگه‌ام تصحیح شود حتما قبول می‌شوم، پرسید: تو از کجا مطمئنی که در امتحان قبول می‌شوی؟ گفتم: چون من طلبه بوده‌ام و «مطوّل» را گذرانده‌ام و در فهم متون عربی مشکلی ندارم؛ دکتر صفا رو کرد به رئیس دفترش و گفت: این آقا فردا بیاید پیش من اگر توانست نصف صفحه از روی «مطوّل» بخواند، برود در کلاس‌های دکتری بنشیند.

 استاد بازنشسته دانشکده ادبیات دانشگاه تهران اضافه می‌کند: فردا صبح «مطوّل» به دست به دیدن دکتر صفا رفتم اما او همین که من را دید جلو پایم بلند شد و به گرمی تحویلم گرفت و گفت: من پرونده شما را بررسی کردم و دیدم که مصحح‌ها اشتباه کرده‌اند، شما قبول شده‌اید اما حالا اگر بخواهم همین طوری بگذارم در کلاس‌های دوره دکترا شرکت کنید دیگران فکر می‌کنند که پارتی بازی کرده‌ام و این نه برای من خوب است نه برای شما اما می‌توانم یک کار دیگر برایتان بکنم که تا امروز در حق هیچ کس نکرده‌ام.

 جوینی با بیان اینکه در آن سال‌ها دانشکده ادبیات برخلاف دیگر دانشکده‌ها که سالی دوبار امتحان ورودی داشتند، تنها یک بار در سال آزمون دوره دکترا برگزار می‌کرد، تصریح می‌کند: مرحوم دکتر صفا به خاطر قولی که به من داده بود ترتیبی داد که یک بار دیگر در اسفند ماه آزمون دکتری ادبیات فارسی برگزار شود تا من بتوانم دوباره شرکت کنم و قبول شوم؛ این بود که به دانشگاه تهران راه پیدا کردم و توانستم تحصیلات تکمیلی خودم را به پایان برسانم و از خرمن فضل دکتر صفا و اساتید برجسته دیگر خوشه چینی کنم.

  درگذشت این استاد برجسته و شاهنامه پژوه پیشکسوت  کشوری را به مردم فرهنگ دوست شهرستان اسفراین تسلیت می‌گوئیم

 

/ 0 نظر / 18 بازدید