ضررهای جبران ناپذیر هرگونه تأخیر در ارتقاء دهستان بام در تقسیمات کشوری به بخش

توسعه متوازن و یکپارچه دهستان بام و افزایش بهره‌مندی مردم منطقه از امکانات و خدمات ضروری،  بدون ارتقاء در تقسیمات کشوری ، غیر ‌ممکن است. در حال حاضر، دهستان بام از لحاظ توسعه و ایجاد زیر ساخت‌ها و همچنین تخصیص اعتبارات ، منطقه‌ای کاملا محروم است.

بدون تردید، ارتقاء منطقه بام به بخش و شهر ، نقش موثری در جذب بودجه ، امکانات و خدمات دولتی و در نتیجه محرومیت زدایی از این منطقه خواهد داشت. همچنین، با افزایش امکانات رفاهی و اقتصادی و فراهم شدن  زیرساخت ها و شرایط لازم برای بهبود شرایط زندگی ، روند رو به فزونی مهاجرت از روستا‌های این منطقه به شهرها معکوس می‌شود و به دلیل وجود ظرفیت‌های بالای این منطقه و شکوفا شدن استعدادهای بومی، زمینه‌های جاذب جمعیت افزایش می‌یابد.

منطقه تاریخی بام در حال حاضر با مشکلات مختلفی دست و پنجه نرم می‌کند و تنها با ارتقاء در تقسیمات کشوری و به تبع آن تزریق بودجه و اعتبارات دولتی عادلانه و درخور، می توان این منطقه را متحول ساخت و آن را به یکی از مهمترین کانون‌های جمعیتی . اقتصادی و کشاورزی شهرستان اسفراین تبدیل نمود.

هر گونه تأخیر در ارتقاء این منطقه به بخش و شهر، ضررهای جبران ناپذیری را به مردم محروم منطقه به خصوص جوانان تحمیل می‌کند .بر این مبنا ،درخواست مردم دهستان بام و روستاهای اطراف برای تسریع در ارتقاء دهستان بام به بخش انتظار زیادی نیست. مردم ولایت‌مدار و انقلابی دهستان بام و روستاهای اطراف آن کم‌توقع و قانع،همواره با محرومیت‌ و کمبودها ساخته‌اند و دم بر نیاورده‌اند. اما باید انصاف به خرج داد و طعم خدمت را به مردم این ناحیه محروم چشاند.

پیگیری‌های جدی برای ارتقای بام در تقسیمات کشوری در شهریور 1389 با نامه گلایه‌آمیز اعضای شورای اسلامی بخش بام و صفی‌آباد به مهندس شفقت استاندار وقت خراسان شمالی آغاز شد . اما به رغم گذشت دو سال و نیم از این تاریخ، موضوع ارتقاء دهستان بام به بخش همچنان از حرف و حدیت و وعده و وعید فراتر نرفته است.آخرین بار ، محمد محمدزاده"  فرماندار محترم شهرستان اسفراین در گفتگو با ایرنا ( 9/8/1391 ) از ارتقاء دهستان بام تا پایان سال 91 در تقسیمات کشوری به بخش خبر داد .

 فرماندار اسفراین با اشاره به وجود دو بخش مرکزی و بام و صفی آباد در این شهرستان، اظهار کرد: با ایجاد بخش جدید زرق آباد و نیز تقسیم بام و صفی آباد به دو بخش، شمار بخش های اسفراین به چهار خواهد رسید.

دهستان بام، 25 روستا و آبادی با پراکندگی زیاد را در خود جای داده ، که ارتقاء آن به بخش ،‌همانطور که فرماندار محترم اسفراین گفته‌اند به مدیریت مناسب بر امور، تخصیص بودجه کافی، خدمت رسانی بهتر و شایسته تر به مردم محروم منطقه و توسعه روستاها منجر خواهد شد.

/ 0 نظر / 13 بازدید