نیمرخ روستای آقچ در یک نگاه

روستای آقچ:

 

       این روستا از جمله روستاهای اسفراین و جزء دهستان بام واقع در شرق این شهرستان می‌باشد.آب و هوای این منطقه معتدل کوهستانی است.

 

انواع بادهای محلی:

 

1- باد قوچان که از سمت شمال به جنوب می‌وزد و غالباً در زمستان هوای سرد و در تابستان نسیم خنک را به همراه دارد و در فصل تابستان کشاورزان به هنگام وزش این باد جهت جدا کردن گندم از کاه استفاده می‌کنند.

 

2- نسیم قله و دشت، این نوع بادها با پیروی از قانون کلی مراکز کم فشار و پر فشار در طی شبانه روز دارای جهت‌های متفاوتی از کوه به دشت و بالعکس بوده که عمدتاً در پای کوههای شاه جهان می‌باشند.

 

پوشش گیاهی منطقه:

 

در منطقه بام و آقچ همان طور که از وضعیت جغرافیایی آن مشخص است با توجه به کوهستانی بودن آن و دارا بودن خاک مناسب و بارندگی کافی گیاهان متنوعی می‌رویند که عبارتند از: گیاهان درختچه‌ای، بادامچه، یوقی ـ قزاموخ- اُرس- درخت عزنی- علف خرس- زیرک- سروکوهی، گیاهان بوته ای-خارشتر-چتک-گون-خار زرد-کنگر-خار-مغیلان-قاریلچ-پوشان و…

 

گیاهان علوفه‌ای:

 

 چریش- قاوق- تلخک- قیاق- یونجه- شَلغَمک

 

گیاهان دارویی:

 

کُمای- هَردَم- تَشنگ- هوا چوبه- گل گاو زبان-قان تپر- چاشُر و…

 

گیاهان صنعتی(رنگی):

 

بُرجاق

 

گیاهان خوراکی:

پیاز کوهی ـ قز آلاق ـ مور چو ـ چای کوهی و…

 

زندگی جانوران منطقه:

   این منطقه با توجه به شرایط اقلیمی و وضعیت سرزمینی حیوانات مختلفی را زیستگاه خود نموده که شامل پستانداران وحشی:گرگ- شغال- روباه- گربه وحشی-خوک- گراز- بز کوهی- قوچ- ریش کوهی- پلنگ- کفتار- خرگوش- سوسمار و…

 

پرندگان شامل:

بلبل- بلدرچین- ترقی- گنجشک زرد- جغد- کلاغ- قاراقوش- کبوتر چاهی- قرقی-زاغ- کبک- تیهو- لاشخور و… ( 1 )

 

جمعیت و زبان و مذهب اهالی روستا:

 طبق شرشماری 1385، تعداد جمعیت روستا235نفر بوده و زبان اصلی آنها ترکی می‌باشد. تمامی ساکنین این روستا مسلمان بوده و پیرو شیعه دوازده امام می‌باشند.

تاریخچه روستا:

 

محوطه قاراداش مربوط به دوره اشکانیان است و در ۵۰۰ متری شمال روستای آقچ (بالاتر از قنات)واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۵ آبان ۱۳۸۷ با شمارهٔ ثبت ۲۳۷۵۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. همچنین محوطه ملادره که در بخش شمالی روستای آقچ قرار دارد مربوط به دوره ساسانیان است و این اثر در تاریخ ۲۵ آبان ۱۳۸۷ با شمارهٔ ثبت ۲۳۷۵۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. (‌ «دانشنامهٔ تاریخ معماری ایران‌شهر». سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران. بازبینی‌شده در ۱۹/۵/۲۰۱۱.)

 

وضعیت کشاورزی و دامداری:

 

زمینهای کشاورزی آقچ به صورت آبی  و دیم زیر کشت  می‌باشد. و از جمله محصولات  کشاورزی در این منطقه  عبارتند از گندم، جو، گوجه فرنگی، نخود، ، زرد آلو، گیلاس، گلابی، انگور، سیب و… می باشد

در منطقه آقچ با توجه به کوهستانی بودن و ریزش‌باران مناسب چراگاههای فراوان و سرسبزی برای دامپروری وجود داشته و این منطقه یکی از قطب های مهم دامپروری در شمال خراسان محسوب می‌شود .

 

اطلاعات قنات  آقچ  :

طول قنات            900

عمق مادر چاه      10

تعداد میله چاه      6

فاصله مظهر تا محل          1000

دبی  قنات            20

 

نگاهی کلی به اطلاعات جمعیتی آقچ:

 

تعداد خانوار  82 

جمعیت : 235 نفر

دین : اسلام

مذهب:شیعه

زبان : ترکی

تلفن ثابت : دارد

تلفن همراه : دارد

درصد با سوادی : 68 درصد

امکانات: آب – برق-تلفن- مخابرات

 

مشکلات روستای آقچ :

 

1ـ‌ نداشتن راه آسفالت روستایی

2ـ  مشکل هدر رفت اب از قنات و ضرورت مرمت و احیاء قنات با تخصیص اعتبار برای لوله‌گذاری

3ـ عدم آنتن دهی مناسب تلفن همراه

4- عدم آسفالت معابر و کوچه های روستا

5ـ عدم سرمایه گذاری در روستا جهت ایجاد طرح های اشتغال زا

6- عدم وجود امکانات ورزشی

 

/ 0 نظر / 40 بازدید