مروری بر مهمترین اخبار استان خراسان شمالی

خبرگزاری فارس

شناسایی 2 مظنون به قتل جنگل‌بان جوان خراسان شمالی
ـ دو مظنون به قتل جنگلبان جوان خراسان شمالی که پنجشنبه شب به قتل رسیده و جسد وی در حالی که دست و پای بسته و در محدوده روستای تنگه ترکمن در حاشیه دره‌ایی رها شده بود، توسط مأموران شناسایی و دستگیر شدند. مقتول 24 سال سن داشته و از یک سال قبل همکاری خود را با جنگل بانی آغاز کرده بود.
*  *  *  *  *  *

قطعه دوم راه آهن جوین اسفراین اجرایی می‌شود
نماینده مردم شهرستان اسفراین در مجلس شورای اسلامی از اجرایی شدن قطعه دوم راه آهن جوین اسفراین تا یک ماه آینده خبر داد.
هادی قوامی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بجنورد از اجرایی شدن قطعه دوم راه آهن جوین اسفراین تا یک ماه آینده خبر داد و اظهار کرد: اکنون مراحل برگزاری مناقصه و انتخاب پیمانکار برای اجرای این قطعه در حال انجام است.
*  *  *  *  *  *

سه روستای بزرگ خراسان شمالی شهر می‌شوند
مدیر کل دفتر شهری و شوراهای استانداری خراسان شمالی گفت: ارتقا سه روستای بزرگ این استان به شهر از برنامه دولت به شمار می‌رود.حامدرضا کرمانی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بجنورد با بیان اینکه ارتقا سه روستای بزرگ این استان به شهر از برنامه دولت به شمار می‌رود، اظهار داشت: روستاهای گریوان،چناران وینگه‌قلعه را از جمله این روستاها ذکر کرد.وی بیان داشت: این روستاهای استان استحقاق ارتقا به شهر را داشته و در برنامه کاری آینده قرار دارد.
*  *  *  *  *  *
راه اندازی نخستین کتابخانه کشوری صبا در روستاهای خراسان شمالی
مدیر کل کتابخانه‌های خراسان شمالی اعلام کرد: نخستین کتابخانه کشوری در قالب برنامه تلویزیونی صبا در روستاهای مرزی این استان، اواخر همین ماه راه اندازی می‌شود.علی رحیمی در حاشیه نشست هماهنگی کمیته اجرایی طرح ملی کتابخانه صبا در جمع خبرنگاران گفت: بر این اساس،این کتابخانه‌ها در یک روستای مرزی شیروان و دو روستای مرزی بجنورد راه‌اندازی خواهد شد.
وی از روستاهای رباط،گیفان وداشلی قلعه از روستاهای هدف اجرای این طرح در استان نام برد و اظهار کرد:به همین منظور کاروان صبا پس از گذر از استان‌های سمنان و خراسان رضوی وارد خراسان شمالی خواهد شد.رحیمی زمان ورود و استقرار کاروان صبا به بجنورد را 27 همین ماه اعلام کرد و افزود:این کاروان در محل حسینیه جاجرمی‌ها استقرار خواهد یافت.


باشگاه خبرنگاران جوان

 یکی از قرق بانان خراسان شمالی ظهر دیروز در جنگل گوئینک منطقه  تنگه راز به قتل رسید.
مدیر کل منابع طبیعی خراسان شمالی در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران بجنورد،گفت: این قرق بان  که یکی از نیرو های حفاظت منابع طبیعی بود برای گشت زنی روز پنج شنبه به منطقه قرق جنگلی گوئینک تنگه راز رفته بود.صابری افزود :این نیروی 26 ساله شب  پنج شنبه را به منزل بازنگشته که باعث نگرانی خانواده می شود که نیرو های جمعیت هلال احمر و منابع طبیعی تاساعت 3 صبح  به دنبال وی  بوده اند که نیروهای امداد بدلیل پیدا نکردن جستجو را متوقف  می کنند و صبح روز جمعه ساعت 10 صبح این نیرو را با دست و پای بسته و غرق در خون در قرق جنگلی گوئینک تنگه راز پیدا کرده اند.
*  *  *  *  *  *

اعضای هیئت نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری در خراسان شمالی مشخص شدند     
سرپرست دفتر نظارت و بازرسی انتخابات خراسان شمالی گفت: در اطلاعیه‌ای از سوی هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات، اعضاء هیئت ناظر بر انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری در این استان معرفی شدند. علی اکبر وحیدی در نشست با خبرنگاران اعلام کرد: در احکامی صادره از طرف آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان و رئیس هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات، اعضای ناظر بر انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری در خراسان شمالی معرفی شدند.وی اظهار داشت: بر اساس این احکام ریاست هیئت نظارت بر انتخابات در استان به عهده حجت الاسلام مصطفی عبدالهی؛ قائم مقام دادگستری خراسان شمالی محول شده است.وحیدی با بیان اینکه خود وی نیز به عنوان قائم مقام هیئت نظارت بر انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری در استان انتخاب شده است، افزود: حجت الاسلام رضا نوری، حجت الاسلام محمدتقی احمدی خرم و ملک محمد حسن زاده سه عضو دیگر هیئت نظارت بر انتخابات در استان هستند.
*  *  *  *  *  *

نسیم نیوز

نماینده مردم بجنورد :
مدیران بی‌تجربه به خراسان‌شمالی آسیب رسانده اند      
 نماینده مردم بجنورد گفت: نزدیک به دو هزار فارغ‌التحصیل فوق‌دیپلم، لیسانس، فوق‌لیسانس و دکترا در خراسان‌شمالی جویای کار هستند.

موسی‌الرضا ثروتی  با اعلام این مطلب افزود: مسؤول اصلی اشتغالزایی، دولت است و باید برنامه‌ریزی لازم را برای اشتغال جوانان داشته باشد.

وی با بیان اینکه در مجلس شورای اسلامی هرساله در قانون بودجه مواردی تصویب می‌شود، افزود: منابع صندوق توسعه ملی بنا به دستور رهبر معظم انقلاب 23‌درصد فروش نفت و گاز در این صندوق واریز می‌شود که وابستگی بودجه به نفت کاهش پیدا کند. وی موجودی این صندوق را در حال حاضر 40‌میلیارد دلار عنوان کرد.

این مسؤول افزود: با برنامه‌ریزی‌های مجلس قرار است 10‌درصد این صندوق، برای پروژه‌های صنعت معدن، کشاورزی، بانکداری و گردشگری به شکل ریالی داده شود که در قانون آورده شده که بین استانها و مناطق کشور به طور یکسان توزیع شود.

ثروتی اظهار داشت: طی گزارشی که وزیر اقتصاد و دارایی در هفته دولت به رهبر انقلاب اسلامی اعلام کرد، این اعتبارات به صورت متوازن و یکسان در بین استانها و مناطق مختلف کشور توزیع شده است که من در آنجا از وزیر اقتصاد و دارایی سؤال کردم که سهم استان خراسان‌شمالی چقدر است که وی اظهار داشت: مسؤولیت این کار با مدیر صندوق توسعه ملی است.

وی در پاسخ به این پرسش که چه مقدار از این موجودی صندوق به ریال تبدیل شده است، اظهار داشت: تا جایی که من اطلاع دارم از این موجودی، دو هزار و600میلیارد تومان دلار را به ریال تبدیل کرده‌اند که متأسفانه سهم استان ما داده نشده است.

نماینده مردم بجنورد، مانه سملقان، گرمه و جاجرم در مجلس شورای اسلامی گفت: من از استاندار و معاونان و صنعت و معدن استان سؤال کردم که چقدر از این اعتبارات را جذب کردند که گفتند در جریان نیستند و نمی‌دادند چه مقدار باید به آنان داده شود.

وی خاطرنشان کرد: همین سؤال را نیز از جهاد کشاورزی پرسیدم که گفت: 187‌میلیارد تومان به جهاد اختصاص یافته که الان در بانک کشاورزی است.

وی افزود: باید مسؤولین استانی پیگیر و سرمایه‌گذارانی را معرفی کنند و سهم خود را از بانکها بگیرند.

بلاتکلیفی سرمایه‌گذاران

وی با بیان اینکه اشتغالزایی یک بخش مهمی در جامعه است که جوانان زیادی به دنبال اشتغال هستند، گفت: در حال حاضر سرمایه‌گذارانی در استان وجود دارد که 50 پروژه سرمایه‌گذاری از طریق اداره کل صنعت و معدن به بانکهای تهران معرفی شدند ولی تسهیلاتی نتوانستند دریافت کنند.

وی همچنین در پاسخ به این پرسش که در طول سفرهای هیأت دولت به خراسان‌شمالی، چه میزان اعتبار برای تسهیلات اشتغالزایی استان اختصاص یافته است، گفت: در سفر هیأت دولت به استان قرار بر این بود که دو هزار و600میلیارد تومان تسهیلات اشتغالزایی به خراسان‌شمالی اختصاص یابد که از این اعتبار باید 700‌میلیارد تومان به بنگاه‌های زود‌بازده، هزار و300میلیارد تومان به طرح آمایش صنایع و معادن و بقیه هم در بخش صنعت و معدن هزینه شود که از این میزان فقط 3‌درصد جذب استان شد که 100‌میلیارد تومان کارخانه سیمان و 2-3‌نفر دیگر توانستند بگیرند.

وی علت جذب نشدن این اعتبارات را بی‌ثباتی مدیران، مسؤولان استان و فقدان منابع بانکی عنوان کرد.

وی خاطرنشان کرد: در بخش صنایع تبدیلی چون پودر میوه، گوجه‌فرنگی، بسته‌بندی، سردخانه و... باید کارهایی صورت گیرد تا بخشی از اشتغالزایی ایجاد شود و برای سرمایه‌گذاری نیز باید یک مرکز در استانداری ایجاد شود و یک اراده واحد وجود داشته باشد که این اراده باعث شود اشتغالزایی در کشور و استان انجام گردد.

فاصله طبقاتی خراسان‌شمالی با دیگر استانها

ثروتی در ادامه با بیان اینکه از سال‌84 تا 90‌فاصله طبقاتی خراسان‌شمالی با استانهای دیگر بیشتر شده است، گفت: میانگین سرانه درآمد کشوری در سال 5/13میلیون و میانگین هزینه‌های سرانه کشور 14‌میلیون تومان است که در خراسان‌شمالی میانگین سرانه درآمد 8‌میلیون تومان است که 5/5میلیون تومان از میانگین درآمد سرانه کشور کمتر هستیم.

وی ادامه داد: همچنین میانگین سرانه هزینه در استان 10‌میلیون تومان است که نشان می‌دهد هر خانواده 2‌میلیون تومان از جیب خود می‌خورد.

وی با بیان اینکه همین وضعیت در شاخص‌های دیگر استان وجود دارد، گفت: هزینه‌های جاری خراسان‌شمالی نیز از آخرین استان 30میلیارد تومان عقب است.

وی دلیل این مشکل را کمبود نیروی انسانی و سازمانها عنوان کرد و گفت: این در حالی است که مساحت خراسان‌شمالی از 15 استان وسیع‌تر و از 5 استان پرجمعیت‌تر است.

یکسال؛ زمان ماندگاری استانداران

وی در خصوص تغییر مکرر استانداران و مدیران استان نیز گفت: میانگین مدت زمان ماندگاری استانداران خراسان‌شمالی یک‌سال است و رهبر معظم انقلاب اسلامی به آقای رحیمی گفتند، مردم استان خراسان‌شمالی نیز از این موضوع ناراحت هستند که در طول هفت سال هشت استاندار تغییر دادند و در این مدت باقی مانده دولت چرا این‌قدر تغییرات انجام داده است.

وی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب اسلامی در آنجا فرمودند که در این مدت زمان باقی‌مانده پایان دولت نباید تغییری صورت گیرد، که متأسفانه بدون توجه به فرمایشات رهبر، دولت 2‌وزیر و استاندار نیز تعدادی از معاونین خود را تغییر دادند.

انتخاب مدیران بی‌تجربه

ثروتی افزود: متأسفانه به نیروهای بومی استان بها نمی‌دهند و مدیر و معاونانی انتخاب می‌شوند که نه تجربه مدیریت و نه معاونت را دارند که همه اینها به استان آسیب می‌رساند.

وی گفت: متأسفانه استانداران و مدیران این استان تا می‌خواهند به کار تسلط پیدا کنند و پیگیر مسایل و مشکلات شوند، تغییر می‌کنند.

وی افزود: تاکنون هیچ دولتی را نداشتیم که نصف دولت تا پایان دولت تغییر کند که در دولت نهم این را مشاهده کردیم.

وی در خصوص وضعیت سرمایه‌گذاری در استان نیز گفت: در حال حاضر باید در خراسان‌شمالی تلاش‌های زیادی صورت بگیرد که پیشنهادی به وزیر صنایع و معادن داده شد و ایشان قول دادند همایش سرمایه‌گذاری را در مهر‌ماه امسال در بجنورد برگزار کنند که به دلیل تغییرات مدیران در استان، این همایش صورت نگرفت.

وی از استاندار خراسان‌شمالی خواست، برنامه‌ریزی‌های خوبی با مدیران استان انجام دهد و با فراهم کردن اطلاعات لازم برای سرمایه‌گذاران و ارایه طرحهای مطالعاتی، بستر مناسب را برای سرمایه‌گذاری فراهم کند.

وی با تأکید بر راه‌اندازی اتاق یا میز سرمایه‌گذاری در استان افزود: این موضوع را با 4 استاندار قبل خراسان‌شمالی در میان گذاشتم تا بالاخره در زمان شفقت اتاق سرمایه‌گذاری یا همان سیستم پنجره واحد تشکیل شد که متأسفانه مسؤولان ما به این قضایا نیز توجه نمی‌کنند.

بی‌ثباتی مدیران استان

وی درخصوص تعطیلی بیش از 70‌درصد واحدهای تولیدی شهرک صنعتی خراسان‌شمالی نیز این موضوع را ناشی از بی‌ثباتی مدیران استان دانست و گفت: تیم اقتصادی دولت، هماهنگی لازم را با هم ندارند و تیم اقتصادی رئیس‌جمهور متفرق عمل می‌کند و در حال حاضر واحدهای تولیدی شهرک صنعتی استان خصوصی هستند.

اختصاص 80‌میلیارد تومان به بخش راه استان

وی با بیان اینکه میانگین آسفالت جاده روستایی خراسان‌شمالی نصف کشور است، افزود: اکنون از هر 100‌کیلومتر راه روستایی در کشور 60‌کیلومتر آن آسفالت است در حالی که در خراسان‌شمالی 27تا 30‌کیلومتر است که نشان‌دهنده این است که مقدار زیادی از راه‌های روستایی استان ما مناسب نیست.

وی افزود: در جریان سفر رهبر انقلاب به استان 80‌میلیارد تومان به بخش راه اختصاص یافت که 40‌میلیارد تومان از سفر رهبری 20‌میلیارد تومان ملی و 20‌میلیارد تومان استانی که امیدواریم تأثیرگذار باشد.

وی با اشاره به ماده‌180 برنامه پنجم توسعه گفت: دو درصد از کل بودجه کشور، برای طرحهای عمرانی و مناطق کمتر توسعه یافته در نظر گرفته شده است که سال گذشته معاونت برنامه‌ریزی باید سه هزار میلیارد تومان به این بخشها اختصاص می‌دادند که 700میلیارد تومان بیشتر داده نشد و امسال نیز بر اساس ماده‌180 برنامه پنجم توسعه، برای مناطق کمتر توسعه یافته اعتباراتی در نظر گرفته شده ولی دولت هیچ پولی نداده است.

وی با بیان اینکه درآمدهای نفتی 50‌درصد کاهش یافته است اضافه کرد: از 40‌هزار میلیارد تومان اعتبارات عمرانی تنها 18‌درصد و از محل 2‌درصد نفت نیز تنها 36‌درصد به استان اختصاص داده شده و به همین دلیل کارهای عمرانی خیلی کم و مشکلات استانی نیز بیشتر می‌شود.

عقب‌ماندگی پروژه‌های ملی

وی گفت: متأسفانه کل پروژه‌های ملی استانی ما 3‌تا 5‌سال مانند آبرسانی از سد شیرین دره به بجنورد و کنارگذر شهر از برنامه‌های زمان‌بندی عقب است که دلیل این مشکلات، کمبود بودجه و بی‌ثباتی مدیریتی استانی است.

ثروتی در خصوص پروژه‌‌های مهر ماندگار نیز گفت: قرار بر این بود رئیس‌جمهور 700 پروژه را تمام کند که در مجلس سؤال شد با کدام پول می‌خواهد این پروژه‌ها را به اتمام برساند و در آخرین جلسه علنی از معاونت بودجه سؤال شد بودجه مهر ماندگار کجاست و باید 7‌هزار میلیارد تومان داده شود که متأسفانه هنوز محل آن مشخص نیست.

وی افزود: مهر ماندگار پروژه‌های چند سال عقب افتاده‌ای هستند که با پول و اعتبار بقیه پروژه‌ها می‌خواهند آنها را افتتاح کنند که مجلس با این موضوع مخالفت کرد.

وی اظهار داشت: بر اساس قول‌های مسؤولان قرار بود کنارگذر بجنورد 2‌سال قبل در شهریور‌ماه افتتاح شود که انجام نشد و امسال نیز مهندس نیکزاد قول دادند افتتاح شود که بازهم نشد، دوباره قول دادند دهه فجر امسال افتتاح شود که امسال به دلیل آسفالت نشدن سه کیلومتر و احداث 5 پل، بعید است افتتاح شود و ممکن است پایان کار این دولت به بهره‌برداری برسد.

وی دلیل عقب افتادن این پروژه را نبود منابع و عدم پیگیری و عدم برنامه‌ریزی عنوان کرد.

اختصاص 200‌میلیارد تومان به راه‌آهن

وی گفت: در سال‌85 در خصوص خط راه‌آهن، پیشنهادی به رئیس‌جمهور دادیم و مصوبه دولت شد و قرار شد مبلغ 80‌میلیارد تومان اعتبار اولیه برای خط راه‌آهن و راه، بودجه بدهند .

وی افزود: متأسفانه این قضیه مدت سه سال به نتیجه نرسید و در سال‌89 مبلغ 10‌میلیارد تومان اعتبار اولیه و سال‌90، مبلغ 4‌میلیارد تومان بودجه گذاشتیم، ولی کاری انجام نشد.

وی با بیان اینکه در جریان سفر مقام معظم رهبری به استان مبلغ 200‌میلیارد تومان اعتبار اولیه برای اجرای این طرح اختصاص یافته است، گفت: در جریان سفر مقام معظم رهبری به استان این موضوع مطرح شد و ایشان دستور دادند این کار به قرارگاه خاتم، واگذار شود و اولین ایستگاه را به‌صورت نمادین از گرمه خان آغاز کنند.

وی درخصوص زمان قطعی پایان احداث راه مشهد- بجنورد- جنگل تا پایان دولت دهم هم گفت: 8‌‌سال است این پروژه اعتبار دارد و به دلیل طولانی بودن و کمبود اعتبار هنوز به بهره‌برداری نرسیده است.

ثروتی اظهار داشت: امیدواریم این پروژه تا پایان دولت دهم حداقل به آشخانه برسد.

 

 

 

/ 0 نظر / 22 بازدید