ضرورت ارتقاء دهستان بام شهرستان اسفراین در تقسیمات کشوری

دهستان بام و روستاهای اطراف آن به برکت انقلاب اسلامی از وضعیت نابسامان فقر و محرومیت فاصله گرفتند اما همچنان با شاخص‌های توسعه پایدار روستایی فاصله زیادی دارند. در عین حال، محرومیت در برخی از این مناطق ،آن قدر ریشه دوانیده و عمق یافته است که کماکان،مجال جولان و خودنمایی می‌یابد.گشتی گذرا و نیم بند در هر یک از روستاهای دهستان بام نیز به روشنی از این واقعیت تلخ پرده بر می‌دارد.روز جمعه (‌2/7/1389‌)خبری مبنی بر گلایه اعضای شورای اسلامی بخش بام و صفی‌آباد از بی‌توجهی به موضوع ارتقاء دهستان بام به بخش در تقسیمات کشوری‌،منتشر شد که قابل تامل به نظر می‌رسد و در عین حال از محرومیتی عمق یافته حکایت می‌کند که اکنون به صدا درآمده است.

 دهستان بام، 25 روستا و آبادی با پراکندگی زیاد را در خود جای داده ،فاصله برخی از روستاهای دهستان بام با شهر صفی‌آباد و شهرستان اسفراین آن قدر زیاد است که گاهی تا مدت‌ها هیچ مسئولی مجال حضور مستقیم در منطقه و رسیدگی به مشکلات مردم را نمی‌یابد.در عین حال، این بدین معناست که مردم روستاهای اطراف بام برای دسترسی به ادارات و پیگیری کارهای اداری و طرح مطالبات و مشکلات خود باید فاصله‌ زیادی را بپیمایند. نتیجه آن که، فاصله زیاد و پراکندگی روستاهای اطراف دهستان بام با مراکز تصمیم‌سازی و شنیده نشدن صدای آنها، به افزایش ابعاد و دامنه محرومیت و به دور افتادن ناحیه بام از روند رشد و توسعه انجامیده،به گونه‌ای که برخی روستاهای ناحیه بام حتی به راه مناسب نیز دسترسی ندارند.نگرانی درباره این وضعیت وقتی مضاعف می‌شود که دریابیم ؛ ناحیه بام از اقلیم و شرایط جغرافیایی بسیار مناسبی برای توسعه به ویژه در زمینه بخش کشاورزی برخوردار است .                                 

بر این مبنا ،درخواست مردم دهستان بام و روستاهای اطراف از استانداری برای ارسال طرح ارتقاء دهستان بام به بخش با نظر موافق به وزارت کشور انتظار زیادی نیست. مردم ولایت‌مدار و انقلابی دهستان بام و روستاهای اطراف آن کم‌توقع و قانع،همواره با محرومیت‌ و کمبودها ساخته‌اند و دم بر نیاورده‌اند. اما باید انصاف به خرج داد و طعم خدمت را به مردم این ناحیه محروم چشاند.مولایمان علی"ع "می‌فرماید :هرکس با مردم منصفانه رفتارکند خداوند جز بر عزت او نیفزاید. ( برگرفته و نقل به مضمون از سایت اسفراین نیوز:

 http://www.esfarayennews.com/viewdetailnewsPrint.aspx?id=697

#
/ 1 نظر / 19 بازدید
فیض اله

با سلام اقا محسن دمت گرم خوب نوشتی ممنون منم برای روستام یه وبلاگ درست کردم baam91.blogfa.com یادت باشه هد هم بزنی