آهنگ تند مهاجرت روستاییان اسفراین به شهرها

 فرماندار اسفراین گفت: ۵ هزار و ۷۷۹ روستایی در اسفراین طی سال های ۸۵ تا ۹۰ به شهرها مهاجرت کرده اند.فرماندار اسفراین با بیان این مطلب افزود: براساس سرشماری سال ۹۰ جمعیت شهری اسفراین ۱۵ درصد افزایش یافته و جمعیت روستایی آن ۹ درصد کاهش داشته است.

«محمدزاده» جمعیت شهرستان اسفراین را ۱۲۷ هزار و ۱۲ نفر اعلام کرد.وی با اشاره به این که مهاجرت ساکنان روستاهای دورافتاده اسفراین به شهرها از ۱۵ سال پیش تاکنون بیشتر شده است خاطر نشان کرد: برخی از روستاییان برای دسترسی به امکانات و رفاه بیشتر با توجه به وضع اقتصادی و درآمد بالایی که داشته اند به شهر مهاجرت کرده اند.

«محمدزاده» تصریح کرد: دسته ای دیگر از روستانشینان هم به دلیل کمبود منابع آبی برای انجام فعالیت های کشاورزی به شهر آمده اند.وی اضافه کرد: برخی از کشاورزان به شکل حضوری به فرمانداری مراجعه کرده و گفته اند اگر ما را حمایت کنید به روستا برمی گردیم.

وی در این باره یادآور شد: دستور لازم برای رفع مشکل این گروه از روستاییان که خواستار برگشت به روستاها شده اند داده شده است.فرماندار اسفراین تأکید کرد: زمانی می توانیم زمینه ماندگاری در روستاها را فراهم کنیم که برای رفع محرومیت ها کاری انجام داده باشیم.

وی ادامه داد: از تمام مسئولان و مدیران کلی که به نوعی با روستاییان سر و کار دارند خواسته ام خدمات مورد نیاز این قشر را در اختیارشان قرار دهند تا مجبور نشوند برای انجام کاری جزئی از روستا به شهر بیایند و درگیرودار کارهای اداری از ادامه کار خسته شوند.

وی بیان کرد: در این راستا از نظرات کارشناسی افراد متخصص هم استفاده کرده ام تا مراجعه های روستاییان به شهر کمتر شود.«محمدزاده» گفت: با شرکت های آب و فاضلاب و آب منطقه ای و اداره های امور عشایر، جهاد کشاورزی، دام پزشکی و دیگر اداره هایی که بیشتر با روستاییان و کشاورزان در ارتباط هستند برای رفع مشکلات آن ها هماهنگی های لازم انجام شده است.

فرماندار اسفراین خاطر نشان کرد: زمانی آهنگ مهاجرت کندتر می شود که شرایط برای زندگی آرام در روستاها فراهم شود و ما هم تلاشمان بر این بوده است.«محمدزاده» افزود: متأسفانه کشاورزی مانند گذشته رونق ندارد اما خوشبختانه هم چنان در این عرصه سخت کوشانی حضور دارند که تلاش می کنند و هرگز ناامید نشده اند.

وی هم چنین تصریح کرد: بر توزیع اعتبارات از محل دهیاری ها نظارت بیشتری شود چرا که این موضوع تأثیر بسزایی در فعالیت های عمرانی روستاها دارد.وی یادآور شد: از محل اعتبارات تملک دارایی ها ۱۵۵ میلیارد ریال اعتبار به اسفراین اختصاص یافته است که براساس اولویت ها هزینه خواهد شد.

به گفته وی، ۳ طرح مهر ماندگار در اسفراین به تصویب رسیده است که تا پایان امسال به بهره برداری خواهد رسید.«محمدزاده»، بهره برداری از راه آهن جوین به اسفراین به طول ۱۰۰ کیلومتر و با اعتبار ۵۲۰ میلیارد ریال را تا پایان امسال نخستین طرح مهر ماندگار در منطقه دانست که به بهره برداری می رسد و گفت: احداث راه آهن جوین به اسفراین مربوط به مصوبات دور سوم سفر هیئت دولت بود که در حال حاضر با سرعت چشمگیری در حال انجام است.

فرماندار اسفراین اضافه کرد: بهره برداری از این خط ریلی نقطه امیدی برای اتصال استان به شبکه های ریلی دیگر خواهد بود.وی تصریح کرد: احداث راه آهن اسفراین به بجنورد به طول ۵۰ کیلومتر هم تا پایان سال ۹۴ به اتمام خواهد رسید.

وی انتقال آب تصفیه خانه از سد بیدواز به اسفراین را از دیگر پروژه های طرح های مهر ماندگار عنوان کرد که تا پایان سال به بهره برداری می رسد.وی یادآور شد: در حال حاضر ۲۵ روستا در شهرستان اسفراین گاهی اوقات با کمبود آب مواجه می شوند که دلیل آن هم فرسودگی شبکه آبرسانی و کم کاری پیمانکاران بوده است که خوشبختانه با انتقال آب سد، مشکل آبرسانی به این روستاها برطرف می شود.

وی به تکمیل فاز ۴ مجتمع فولاد اسفراین که جزو طرح مهر ماندگار است اشاره کرد و اظهار داشت:تکمیل این پروژه نیازمند ۱۲۰میلیارد اعتبار است که تا پایان سال به بهره برداری خواهد رسید و برای ۱۰۵ نفر هم شغل ایجاد خواهد شد.

وی یادآور شد: پساب فاضلاب شهر به ۷ روستای منطقه انتقال داده خواهد شد و تا پایان سال شاهد بهره برداری از این پروژه خواهیم بود.فرماندار اسفراین هم چنین عنوان کرد: برای منطقه سند توسعه بومی و عملیاتی تدوین کرده ام تا طی ۳ سال برنامه های در نظر گرفته شده را اجرا کنم.

 محمدزاده» با اشاره به این که اسفراین شاهراه اصلی ندارد گفت: به دلیل نبود شاهراه اصلی، مردم منطقه با کمبود امکانات پزشکی و پزشک مواجه بودند که برای رفع این مشکل در دراز مدت دانشگاه علوم پزشکی در بهمن ۹۰ با ۴۰ دانشجو آغاز به کار کرد و در آینده شاهد رشد و شکوفایی و رفع مشکلات این بخش خواهیم بود.

منبع :پایگاه اطلاع رسانی اسفرانیوز

/ 0 نظر / 20 بازدید