ضرورت اجرای طرح‌های آبیاری تحت فشار در منطقه بام و صفی‌آباد

 پایگاه خبری بام و صفی‌آباد:از مسئولان جهاد کشاورزان استان و شهرستان انتظار می‌رود،‌از محل اعتبارات سفر رهبر معظم انقلاب ، بخشی از اراضی زراعی و باغی منطقه بام و صفی‌آباد را زیر پوشش طرح آبیاری تحت فشار قرار دهند. 

پایگاه خبری بام و صفی آباد: خراسان شمالی و از جمله منطقه بام و صفی‌آباد در پائیز و زمستان سال 1392 ، در مقایسه با سال‌های گذشته ، برف و بارندگی کمی را تجربه کرده است.  هر چند ،بارش برف و باران در دهه اول فروردین و اوایل اردیبهشت 93 با شست و شو دادن رخسار سبز برگ درختان ،زمین خشک را جانی دوباره بخشید و خوشحالی و دلگرمی کشاورزان و دامداران خراسان شمالی را به دنبال داشت. اما باید این موضوع توجه داشت که میانگین بارندگی سالانه در استان خراسان شمالی 250 میلیمتر است که بر اساس آمارهای رسمی،در هفت ماه سال زراعی جاری در استان خراسان شمالی 142 میلیمتر بارندگی گزارش شده که به نسبت مشابه سال قبل میزان بارش‌ها 27 درصد کاهش را نشان می‌دهد.

اگر چه صدای باران بهاری در دهه اول فروردین و همچنین روزهای اول اردیبهشت، باز پرندگان را به سوی درختان کشیده و سرسبزی و طراوت طبیعت بام و صفی‌آباد را دو چندان کرده است. اما ، در یک چشم‌انداز کلی ، در مقایسه با سال‌های گذشته ،کوه‌های مشرف به منطقه بام و صفی آباد را دیواره قابل توجهی از برف فرا نگرفته است و این موضوع ، نگرانی کشاورزان و دامدارن منطقه را از چشم‌انداز منابع آبی منطقه و همچنین بروز و ظهور خشکسالی در تابستان مضاعف کرده است . بر این اساس،نگاه واقع بینانه و از منظر آینده‌نگری به مشکل خشکسالی در منطقه بام و صفی‌آباد ضرورتی جدی است که متاسفانه تاکنون آن گونه که باید مورد توجه قرار نگرفته است.

در خبرهای آمده بود ؛ ابوالفضل یاوری ، رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی ، با اشاره به این که خراسان شمالی جزو مناطق خشک و نیمه خشک است، گفته است: "این اداره برنامه توسعه آبیاری تحت فشار را در اراضی زراعی و باغی را دنبال می کند به طوری که از سال 90 تاکنون 9 هزار و 200 هکتار از کشتزار استان زیر پوشش سامانه آبیاری نوین رفته است.وی می‌افزاید: امسال هم از محل اعتبارات سفر رهبری بخش وسیعی از اراضی زراعی و باغی استان زیر پوشش طرح آبیاری تحت فشار قرار خواهد گرفت."

در چنین فضایی ،از مسئولان جهاد کشاورزان استان خراسان شمالی و شهرستان اسفراین انتظار می‌رود؛با نگاهی ویژه به معضل خشکسالی در منطقه بام و صفی آباد بنگرند و در گام نخست با رعایت عدالت و توازن ،‌از محل اعتبارات سفر رهبر معظم انقلاب ،  بخش وسیعی از اراضی زراعی و باغی منطقه بام و صفی‌آباد را زیر پوشش طرح آبیاری تحت فشار قرار دهند. پیش بینی تمهیدات و تدابیری همچون ایجاد نهضت آبخوان داری و آبخیزداری و همچنین ایجاد صنایع مرتبط با بخش های  بخش های زراعی، دامپروری، مرغداری و باغبانی از دیگر اقداماتی است که می‌تواند تا حدودی عوارض و پیامدهای جبران ناپذیر خشکسالی در منطقه بام و صفی‌آباد را تعدیل کند. // علی اکبر هراتی//

 

/ 0 نظر / 17 بازدید