مشکلات "نوده بام" از زبان عضو شورای اسلامی روستا

در شمال شرقی استان خرسان شمالی، حد فاصل بخش‌های «بام» و «صفی آباد» اسفراین روستا‌یی واقع است که «نوده بام» نام دارد و براساس اطلاعات دانشنامه ویکی پدیا  شمار ساکنان‌اش تا 2250 نفر و 570  خانوار برآورد می‌شود.

اهالی این روستا که تا به امروز بیشتر به حرفه  کشاورزی، باغداری، دامداری و کارگری مشغول بوده‌اند به تازه‌گی در زندگی حرفه‌ای خود با مشکلی عجیب روبرو شده‌اند. مشکلی که باعث تشدید مهاجرت جوانان جوینده کار از روستا به شهرها شده است و چنانچه برای آن چاره اندیشی نشود در آینده به خالی شدن این روستا و هدر رفتن ظرفیت‌های شغلی بومی در این منطقه از کشور  می‌انجامد.

 به گفته عضو شواری اسلامی روستای «نوده بام»، تصاحب و تجزیه چراگاه‌ و زمین‌‌های کشاورزی اهالی روستا از جانب نهادهای دولتی از یکسو و از سوی دیگر آماده نبودن  شهرک صنعتی تازه تاسیس «بام» باعث شده است تا  اشتغال و فعالیت اقتصادی اهالی روستا به وی‍ژه جوانان با بحران مواجه شود.

 «مسلم رستمی» در این باره توضیح می‌دهد: در حال حاضر از یکسو سیاست‌های نادرست سازمان امور عشایر، دامداران روستا را نسبت به ادامه این حرفه بی انگیزه کرده است و از سوی دیگر سازمان منابع طبیعی نیز با رویه‌ای مشابه کار کردن را برای کشاورزان این روستا سخت و ناممکن کرده است.

 وی افزود: اعمال این محدویت ها در حالی است که به دلیل نبودن لوله کشی گاز متان در دهستان بام، هیچ سرمایه گذاری حاضر نیست تا در شهرک صنعتی این منطقه فعالیت اقتصادی کند و در نتیجه اهالی روستای بام به ویژه جوانان روستا ناچارند تا برای یافتن کار زادگاه خود را ترک کنند.

 تقسیم ناعادلانه چراگاه‌ها

 به گفته رستمی در حال حاضر سازمان امور عشایر چراگاه‌های متعلق به اهالی روستای «نوده بام» را بطور ناعادلانه‌ای میان عشایر منطقه تقسیم کرده است و به همین دلیل دامداران روستای نوده برای تغذیه دامهای خود با مشکل روبرو هستند.

 وی بابیان اینکه مسئله واگذاری چراگاه‌های روستای نوده بام اسفراین به عشایر منطقه موضوع جدیدی نبوده و سالهاست که اهالی روستا در مجاروت عشایر منطقه زندگی و هم زیستی مسالمت‌آمیزی دارند، گفت: به تازگی بهره‌برداری بیش از اندازه عشایر از چراگاه‌ها و عدم نظارت مسئولان سازمان امور عشایر باعث دغدغه اهالی نوده شده است.

 این عضو شورای اسلامی روستای نوده اسفراین با یادآوری اینکه عشایر منطقه دارای چراگاه‌هایی مجزا و اختصاصی در مجاروت چراگاه روستای نوده بام هستند، گفت: سازمان امور عشایر برای استفاده عشایری که بومی منطقه هستند مجوزهای 45 روزه ای را صادر کرده‌است که به موجب این مجوزها عشایر «رستم» و «حاج عباس» می‌توانند در مجموع سالانه 1500 راس دام سبک خود را برای چرا به چراگاه‌های روستا ببرند.

 

وی بابیان اینکه درعمل عشایر نامبرده در مدت تعیین شده بیش از 6 هزار راس دام را وارد چراگاه ها می‌کنند گفت: به دلیل نبود نظارت از سوی سازمان امور عشایر نه تنها از چراگاه استفاده بیش از حد می‌شود بلکه در بیشتر مواقع دامهای عشایر وارد چراگاه های روستای نوده بام می‌شوند.

 رستمی با بیان اینکه تاکنون ورود دام‌های عشایر به چراگاه‌های روستا به بهانه‌ای برای وقوع نزاع و برخوردهای منجر به تشکیل پرونده قضایی شده‌است، یادآور شد: اهالی روستای نوده بام بیش از 5 هزار راس دام سبک دارند بطوری‌که دامداری یکی از راه های اصلی اشتغال جوانان این روستا محسوب می‌شود.

 عضو شورای اسلامی کار نوده بام اسفراین با بیان اینکه چراگاه اهالی روستا زمینی به مساحت 21 کیلومتر مربع است، گفت: متاسفانه درپی اختلافی که بر سر نحوه تقسیم و استفاده از چراگاه‌ها بین روستاییان و عشایر منطقه به وجود آمده است جوانان روستا دیگر انگیزه‌ای برای دامداری ندارند و ترجیح می دهند که برای یافتن کار عازم شهر‌ها شوند.

 زمین‌های کشاورزی یا منابع طبیعی

 عضو شورای اسلامی روستای نوده بام اسفراین همچنین مدعی شد که سازمان منابع طبیعی با اعلام زمین های کشاورزی اهالی روستا زمین‌های منابع طبیعی مشکلاتی را برای کشاورزان نوده بام ایجاد کرده است.

 به گفته رستمی در حال حاضر سازمان منابع طبیعی، زمین‌هایی را در محدوده روستای نوده بام جزء منابع طبیعی اعلام کرده است که تا یک دهه قبل اهالی روستا بصورت دیمی درآن زمین‌ها بادام، جو و گندم می‌کاشتند.

 این مقام مسئول در روستای نوده بام افزود: مشکل اصلی اهالی روستا نا معین بودن مرز میان زمین‌های کشاورزی و زمین‌های منابع طبیعی است، بطوری که کشاوزان اهالی روستا بارها به اتهام دخل و تصرف در زمینهای دولتی توسط سازمان منابع طبیعی مورد پیگرد قانونی قرار گرفته اند.

 وی بابیان اینکه در بیشتر موارد کشاورزان بعد از کاشت محصول در زمین‌هایی که سالهاست در اختیار و مالکیت آنها قرار دارد تحت پیگیرد ماموران منابع طبیعی قرار می گیرند، گفت: سازمان منابع طبیعی به این کشاورزان نه تنها حق برداشت محصول را نمی دهد بلکه آنها را به جرم تجاوز و تصرف جریمه می کند.

 رستمی ادامه داد: به این کشاورزان نه‌تنها بابت هزینه‌ای که برای کشت محصول شده است خسارتی تعلق نمی‌گیرد بلکه از طریق دادگاه‌ به پرداخت خسارت‌های بین 200 هزار تومان تا 3 میلیون تومان نیز محکوم می شوند.

 وی افزود: هرچند در حال حاضر برای کشاورزانی که در زمین‌های پایین دستی روستا بصورت آبی فعالیت کشاورزی می‌کنند محدویتی وجود ندارد اما در عمل فعالیت کشاورزی بصورت دیمی در مقایسه با فعالیت کشاورزی بصورت آبی نیازمند هزینه اولیه کمتری است و تمامی اهالی کشاورز روستای نوده بام قادر به فعالیت کشاورزی بصورت آبی نیستند.

 این عضو شورای اسلامی کار روستای نوده بام یادآور شد: در شیوه کشاورزی آبی، تنها هزینه آبیاری و حق آبه تا بیش از 10 میلیون تومان می‌رسد که پرداخت آن برای همه کشاورزان میسر نیست.

 وی مدعی شد که با محدویت‌های به وجود آمده برای کشاورزان دیم کار روستای نوده بام، خانواده‌های این کشاورزان نیز برای تامین معاش خود با مشکل روبرو شده‌اند بطوری که جوانان این خانواده‌ها ترجیح می‌دهند در جستجوی آینده شغلی خود به شهر‌ها مهاجرت کنند.

 شهرک صنعتی که گاز ندارد

 رستمی همچنین با اشاره به مجوزی که در چند سال گذشته برای احداث یک شهرک صنعتی در دهستان بام صادر شده بود، گفت: عملیات ساخت این شهرک از حدود سه سال پیش خاتمه یافته است اما به دلیل نبود خطوط گاز رسانی در عمل این شهرک فعال نیست.

 این مقام مسئول در شورای اسلامی روستای نوده بام گفت: سرمایه گزاران برای شروع فعالیت های صنعتی نیازمند گاز شهری هستند و به همین دلیل از سرمایه گذاری در این شهرک صنعتی استقبال نمی‌کنند.

 وی افزود: این درحالی است که هدف از صدور مجوز برای ساخت شهرک صنعتی بام ایجاد اشتغال برای ساکنان بومی منطقه بوده است.

 رستمی بابیان اینکه دهستان بام مشتمل بر 30 روستا بوده و در حال حاضر بیش از 15 هزار نفر در این دهستان زندگی می‌کنند گفت: غیر فعال بودن شهرک صنعتی بام دلیل دیگری است تا اهالی این منطقه به ویژه جوانان تحصیل کرده ترجیح بدهند که در جستجوی کار و تامین معاش راهی شهر‌ها بشوند.

 مهاجرت‌ روستاییان به شهرها

 عضو شورای اسلامی روستای نوده بام بابیان اینکه در حال حاضر یکی از دغدغه اصلی اهالی دهستان بام به ویژه جوان ساکن روستای نوده بام تامین معاش و یافتن کار است، گفت: اگر اهالی منطقه برای کار در بخش کشاورزی، دامداری و حتی صنعتی با مشکلاتی که یاد شد روبرو نبودند حداقل در این ناحیه انگیزه مهاجرت به شهر‌ها کاهش میافت.

 وی بابیان اینکه تمامی روستاییانی که در جستجوی آینده بهتر عازم شهر‌ها می‌شوند موفق نمی‌شوند، گفت: امروز بیکاری و تامین معاش مسئله‌ای فراگیر است بطوری که حتی در شهرها نیز برای همه کار وجود ندارد.

 رستمی بابیان اینکه به همین دلیل بیشتر افرادی که از روستا به شهر‌ها می‌آیند در بهترین حالت به کارهای موقتی چون باربری و ساختمانی مشغول می‌شوند، گفت: هم به دلیل ماهیت کار و هم به دلیل نبود نظارت کافی برای کسانی که در این مشاغل مشغول کارهستند آینده روشنی وجود ندارد.

 این مقام مسئول در دهستان بام با یادآوری اینکه صرفه نظر از نامشخص بودن آتیه شغلی در شهرها بخش قابل توجهی از مهاجرین روستایی ناخواسته در گیر ناهنجاری‌های محیط شهری شده و درنهایت با عنوانهایی مجرم و معتاد و ولگرد قربانی اجتماع شهرها می‌شوند، گفت: به همین دلیل بهتر است که مسئولان برای کاهش این قربانیان و جلو گیری از فروپاشی خانواده‌ها در جامعه از همان زمینه اشتغال جوانان را در همان مناطق روستایی فراهم کنند.

 منبع : ایلنا

/ 0 نظر / 107 بازدید