دهمین نشست جمعیت بام و صفی‌آباد‌های مقیم تهران با حضور موسی الرضا ثروتی

پایگاه خبری بام و صفی‌آباد: سلسله نشست‌های جمعیت بام و صفی‌آبادی‌های مقیم تهران که به طور منظم  و با محوریت "بررسی مشکلات و چالش‌های توسعه منطقه بام و صفی‌آباد " بر پا می‌‌گردد؛ به گام دهم رسید.

موسی الرضا ثروتی، شخصیتی شناخته شده و چهره‌ای خدمتگذار برای مردم خراسان شمالی است که سابقه سه دوره نمایندگی مردم بجنورد، جاجرم، مانه و سملقان ( دوره هفتم ، هشتم و نهم ) را در کارنامه خود دارد. اظهارنظرهای کارشناسی ثروتی درباره موانع و چالش‌های فراروی توسعه خراسان شمالی و همچنین دید‌گاه‌های هوشمندانه وی در دفاع از حقوق و مطالبات استان ، چهره‌ای فراتر از نمایندگی بجنورد ، مانه و سملقان به ایشان داده است.به طوری که بخش‌های دیگر استان از جمله منطقه بام و صفی‌آباد نیز حلقه‌های مفقوده توسعه را در اظهارنظرهای کارشناسی و همچنین پیگیری‌های موسی الرضا ثروتی جستجو می‌کنند.

جمعیت بام و صفی آبادی های مقیم تهران که مدتی است با همت شماری از نخبگان منطقه بام و صفی آباد در تهران آغاز بکار کرده است؛با هدف هم اندیشی و جستجوی راهکارهای عملی برای عبور از موانع توسعه منطقه بام و صفی آباد ، در گام دهم ، نشستی با حضور موسی الرضا ثروتی ، برگزار کرد.

نشست دهم ، با سخنان محسن فریدی ، به نمایندگی از دیگر اعضای شورای مرکزی جمعیت بام و صفی‌آباد‌های مقیم تهران آغاز شد.  ایشان در ابتدا ضمن خوش‌آمدگویی به آقایان ثروتی و سردار حشمتی،‌ اهداف و فلسفه شکل‌گیری جمعیت را به طور اجمالی تبیین کرد.

فریدی در ادامه موضوع اصلی نشست یعنی  " محرومیت ، مشکلات و موانع توسعه منطقه بام و صفی‌آباد " را در کانون توجه قرار داد . در یک جمع بندی کلی، مهمترین محورهای سخنان فریدی درباره مشکلات و چالش‌های فراروی توسعه منطقه بام و صفی‌آباد به شرح زیر بود:

1ـ قرار گرفتن منطقه بام و صفی آباد در وضعیت بن بست ارتباطی ، ضرورت تسریع در تکمیل پروژه راه صفی‌آباد ـ مشکان، تکمیل پروژه راه‌  بام ـ دوغایی و همچنین تسریع در احداث پروژه راه اسفراین ـ بام ـ خرق و فاروج.

2ـ ضرورت ارتقاء منطقه بام و صفی‌آباد در تقسیمات کشوری ( افزایش تعداد بخش‌ها ، و ارتقاء بخش بام و صفی آباد به شهرستان به عنوان مطالبه مردم  )

3ـ  مشکل بیکاری در منطقه بام و صفی‌آباد ، ضرورت توجه ویژه به بخش کشاورزی ، ایجاد صنایع تبدیلی ، همچنین فعال شدن کارگاهها در ناحیه صنعتی بام و همچنین ایجاد شهرک صنعتی در صفی‌آباد .

برای ورود به متن اصلی نشست، از دیگر اظهارنظرها می‌گذریم و به سراغ سخنان سخنران اصلی نشست دهم  موسی الرضا ثروتی ، می‌رویم.

سخنان ثروتی با نیم نگاهی به روند توسعه خراسان شمالی از نقطه شکل گیری در سال 1383 تا وضعیت کنونی آغاز شد . نماینده بجنورد ،‌مانه و سملقان از منظر تطبیقی و به استناد برخی آمارها و شاخص ها ، عقب افتادن خراسان شمالی از روند توسعه متوازن و پایدار را مورد توجه قرار داد. برخی نکات کلیدی سخنان ایشان به شرح زیر بود :

1ـ خراسان شمالی به لحاظ وسعت از 15 استان بالاتر  و همچنین به لحاظ جمعیت از 5 استان بیشتر است اما به علت بی توجهی به ظرفیت‌ها و قابلیت‌های ، در بسیاری از شاخص های توسعه در آخرین رده قرار گرفته است.

2ـ درآمد سرانه در کشور 13.5 میلیون تومان است اما در خراسان شمالی 8.5 میلیون تومان .

3ـ در هزینه‌های جاری از آخرین استان کشور ،‌30 میلیادردر تومان عقب هستیم .

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات در مجلس ، در ادامه از سفر سال گذشته مقام معظم رهبری به استان خراسان شمالی به عنوان نقطه عطفی یاد کرد که منشاء خیر بسیاری برای استان بوده است .

بخش پایانی سخنان ثروتی به موضوع جلسه یعنی حلقه‌های مفقوده و موانع توسعه منطقه بام و صفی آباد‌ اختصاص داشت. ثروتی  با تاکید بر نقش محوری و تعیین کننده نحبگان منطقه بام و صفی اباد در توسعه و جذب اعتبارات برای منطقه، بر موضوع وحدت و انسجام نخبگان منطقه و استفاده استاندار خراسان شمالی از ظرفیت‌های نخبگان بام و صفی آباد برای توسعه منطقه تاکید کرد. برخی دیگر از محورهای سخنان آقای ثروتی  به شرح زیر بود:  

1ـ ضرورت در نظر گرفتن منطقه بام و صفی آباد در پروژه راه‌آهن جوین ـ اسفراین و نامگذاری یکی از ایستگاههای راه‌آهن جوین ـ  اسفراین  با نام منطقه بام و صفی آباد    

2ـ تا آخر سال 92 ،  20 کیلومتر از راه بام ـ دوغایی آسفالت خواهد شد.

3ـ تا پایان سال 93 ، کل روستاهای خراسان شمالی از جمله منطقه بام و صفی آباد ، گازرسانی خواهد شد.

در پایان نشست ، اعضای شورای مرکزی جمعیت بام و صفی ابادی های مقیم تهران بر پیگیری موضوعات و وعده‌های مطرح در این نشست  تاکید کردند و نماینده‌ای برای پیگیری مطالبات انتخاب کردند. // هر /

/ 0 نظر / 27 بازدید