شکل‌گیری فضای رسانه‌ای ؛ پیش‌نیاز توسعه منطقه بام و صفی آباد

رسانه‌ها ابزار قدرتمندی برای انتقال ارزش‌ها ، حفظ میراث فرهنگی ، مخابره اخبار ، اطلاع رسانی مشکلات مردم ،اطلاع رسانی عملکرد مسئولان برای مردم و حتی جریان‌سازی های اجتماعی ، فرهنگی و سیاسی هستند. به میزانی که یک منطقه ، شهر و بخش توسعه‌یافته‌تر باشد ،از رسانه‌های بیشتری برخوردار است و در نقطه مقابل،وجود رسانه‌ها نیز به شرط آن که رسالت خود را به درستی و به دور از غرض‌ورزی‌های مختلف انجام دهند؛به توسعه جوامع منجر می‌شود.

امروزه با وجود گسترش شبکه‌های تلویزیونی و ایجاد رسانه‌های زنجیره‌ای در سراسر جهان، رسانه‌های محلی از نشریات گرفته تا سایت‌ها و وبلاگ‌ها، به دلیل این که از نزدیک با مردم یک منطقه سر و کار دارند؛ نقش مهمی در انعکاس نیازها و مشکلات زندگی افراد یک منطقه دارند.

 نشریات محلی اعم از مطبوعات و رسانه‌های مجازی برای جلب اعتماد مخاطبان خود باید مسائل و مشکلات مردم و منطقه را بیش از هر خبر و مطلب دیگری مورد توجه قرار دهند و با درج یادداشت و سرمقاله‌های هدفمند درباره مشکلات و ظرفیت‌های توسعه‌ای،به حل مشکلات و نیازهای منطقه محروم همت گمارند.

 متاسفانه، تاکنون اهمیت نقش رسانه‌ها در توسعه منطقه بام و صفی‌آباد چندان مورد توجه نبوده است. بدون تردید، با انتشار مطبوعات محلی در منطقه‌ای بام و صفی آباد و همچنین توسعه اطلاع رسانی از این منطقه در فضای مجازی می‌توان ؛ نخستین پیش شرط برای حل مسائل و مشکلات فراگیر منطقه و تقویت فرهنگ و هویت بومی را فراهم آورد و برای توسعه پایدار منطقه ظرفیت‌سازی کرد.

در این میان ، فراهم کردن زمینه فعالیت خبرنگاران خبرگزاری‌ها تاثیرگذار برای انعکاس ظرفیت‌های توسعه‌ای بالقوه و بالفعل منطقه بام و صفی آباد و همچنین مشکلات این منطقه می‌تواند ؛ خلاء رسانه‌ای موجود برای پیگیری مطالبات مردم منطقه را تا حدودی مرتفع نماید.

نکته قابل توجه آن که در چند سال گذشته، با راه‌اندازی برخی وبلاگ‌ها از سوی بلاگرهای فعال منطقه ( از جمله وبلاگ روستای بام آقای فیض الله حاجی‌زاده ، وبلاگ بام نیوز آقای حدادی و... ) و همچنین راه‌اندازی پایگاه اطلاع رسانی راونیزنامه گام‌هایی در جهت توسعه فضای رسانه‌ای در منطقه برداشته شده اما تا رسیدن به نقطه مطلوب و شکل‌گیری زنجیره‌ رسانه‌ای برای بسترسازی و تکمیل پازل توسعه منطقه‌ فاصله بسیار است.  

البته حرکت اصولی و پایدار برای توسعه منطقه بام و صفی آباد در چارچوب "تدوین سند توسعه منطقه بام و صفی آباد" امکان پذیر است که در این زمینه با بهره‌گیری از نظرات دوستان بیشتر خواهیم نگاشت. 

هراتی

/ 0 نظر / 14 بازدید